Według aktualnych statystyk, jedna na osiem kobiet jest szczególnie narażona na cierpienie z powodu inwazyjnego raka piersi.
Pracownicy służby zdrowia przewidują, że każdego roku przybywa blisko kilka tysięcy nowych przypadków zachorowań, ponieważ w ciągu ostatnich trzech dekad nastąpił ponad dwukrotny wzrost liczby zachorowań. Szacuje się, że na zachorowanie najbardziej narażone są kobiety w wieku od 50 do 69 lat.
Szybkie wykrycie niepokojących objawów i interwencja lekarza ma ogromne znaczenie dla życia i zdrowia pacjentki. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby mieć świadomość na co należy zwrócić szczególną uwagę.
Wśród najważniejszych objawów, poniższe 9 powinny zwrócić szczególną uwagę każdej kobiety:
Guzki i grudki
Aby je zbadać można przeprowadzić samodzielne badanie piersi. Należy stanąć przed lustrem i dokładnie przyjrzeć się czy w kształcie piersi nie są zauważalne widoczne zmiany.
Ważnym objawem może być również przebarwiona skóra, a także jej nadmierne marszczenia i napięcia. Jeśli cokolwiek zwróci Twoją szczególną uwagę koniecznie umów się na wizytę do lekarza.
Obrzmienie pod ramieniem
Podczas badania warto zwrócić uwagę czy w okolicach pach lub węzłów chłonnych nie jest wyczuwalny obrzęk, bądź nieprawidłowość w budowie. Jeśli zauważyć obrzmienie, koniecznie udaj się do specjalisty.
Wklęsła skóra
Jednym z objawów raka piersi może być zauważalne zagłębienie w skórze, któremu często towarzyszy podrażnienie. Jeśli zauważysz takie zmiany u siebie, koniecznie udaj się do lekarza.
Zmiana kondycji skóry wokół sutków
Częstym objawem raka skóry jest zmiana zachodząca w pigmencie. Podczas kontroli piersi warto zwrócić uwagę na wszelkie zmiany w kolorze lub strukturze skóry wokół sutków. Przemiany mogą świadczyć o obecności groźnych komórek nowotworowych.
Powiększone gruczoły
Powiększony lub obrzmiały gruczoł piersiowy, a także wszelkie obrzęki znajdujące się pod pachami mogą być objawem zarówno infekcji jak i raka. Nie wolno ich bagatelizować. Po zauważeniu tego objawu koniecznie udaj się do lekarza.
Obrzmienie jednej piersi
Mimo, że najczęściej jedna pierś jest delikatnie większa od drugiej, to nadal mają podobną wielkość. W związku z tym z łatwością da się zauważyć nienaturalne nabrzmienie jednej z nich
Wyciek z brodawki sutkowej
Ważnym objawem, którego nie wolno bagatelizować jest wyciek z brodawki sutkowej. Krwisty lub ropny płyn wyciekający z brodawki sutkowej, gdy nie jesteś w ciąży lub nie karmisz dziecka, mogą być złym sygnałem. Koniecznie skieruj się do lekarza.
Nieprawidłowa budowa brodawki
Zmiana kształtu brodawki lub nienaturalne „zassanie” do środka piersi, nie jest dobrym znakiem. Aby upewnić się, że powodem tego nie jest nowotwór piersi koniecznie udaj się do lekarza, aby przeprowadzić niezbędne badania.
Obecne zaczerwienienia lub skórka pomarańczowa na skórze piersi
Podrażnienie lub zagłębienia przypominające na pierwszy rzut oka cellulit mogą okazać się symptomami towarzyszącymi rozwojowi raka piersi. Jeśli zauważysz je u siebie, koniecznie udaj się do lekarza.
Wszystkie wyżej wymienione symptomy mogą wskazywać na rozwijający się nowotwór piersi, torbiel ale również inne mniej groźne choroby. Nie należy ich bagatelizować, a po wykryciu warto skonsultować się z lekarzem.
Comments