Ten domowej roboty spray eliminuje stonkę ziemniaczaną i ratuje zbiory: Warto zrobić podwójną dawkę.
Stonka ziemniaczana występuje co roku i może całkowicie zniszczyć rośliny. W poszukiwaniu roślin może przemierzyć 40 km. Stonka ziemniaczana to szkodnik z rodziny psiankowatych (atakuje ziemniaki, bakłażany i pomidory).
Szkody wyrządzają dorosłe owady i larwy. Zjadają liście ziemniaka i mogą zniszczyć całą roślinę. Rozwiązaniem zapobiegawczym przeciwko temu szkodnikowi jest wybór odpowiedniego nawożenia. Ziemniaki nawożone obornikiem i kompostem są mniej podatne na atak niż ziemniaki nawożone nawozami mineralnymi.
Najlepszym środkiem zapobiegawczym jest regularna kontrola liści i usuwanie tych, na których zostały złożone jaja. Podczas sprawdzania obróć liście, ponieważ jaja są składane od spodu. Oprócz jaj, larwy i dorosłe stonki również muszą być usuwane ręcznie. Stonka ziemniaczana ma niewielu naturalnych wrogów – są to jeże, krety i bażanty. Drapieżne owady z kolei zjadają ich jaja.
Grzyb Bauveria bassiana jest również skuteczny w walce z tymi insektami. Istnieją różne metody naturalnej walki ze stonką ziemniaczaną, a zwalczanie należy rozpocząć wiosną. Podczas uprawy bardzo ważna jest rotacja upraw – ziemniaki należy uprawiać w jednym miejscu maksymalnie przez 4-5 lat.
Domowy spray SOS
Do głębokiej miski wlej 100 ml octu , dodaj 200 g musztardy w proszku i dobrze wymieszaj. Tę mieszaninę należy następnie rozpuścić w 10 l wody. Powstały roztwór wlać do opryskiwacza i potraktować nim grządki ziemniaków i inne porażone uprawy. Oprysk należy wykonywać wieczorem przy suchej, bezchmurnej i bezwietrznej pogodzie. Po takim traktowaniu twoich upraw dorosłe chrząszcze i ich larwy nie pozostaną w ogrodzie.
Obierki ziemniaczane – wiejska sztuczka
Po posadzeniu ziemniaków włóż świeżo obrane skórki ziemniaczane do słoików po jogurcie, tak aby wypełniły 1/3 szklanki. Tak przygotowane kubki zakopujemy między rzędami sadzonych ziemniaków tak, aby krawędź kubka znajdowała się na poziomie gruntu. Po 3-4 dniach przejdź się i zbierz wszystkie robaki ze słoików. Regularnie wymieniaj skórki ziemniaków na świeże.
Czerwona cebula
Robaki nie tolerują zapachu zgniłej czerwonej cebuli, więc podczas sadzenia można zakopać trochę cebuli w ziemi. Gnije, a jego zapach odstrasza robaki. Równie nieprzyjemne dla stonki są gatunki roślin takie jak chrzan, rumianek czy fasola.
Kora sosny i hibiskus
Podobnie jak wspomniane rośliny nie tolerują pancerników ani zapachu sosny. Można zatem wrzucić między grządki posiekaną korę sosnową lub przygotować roztwór z igieł. Ten sam efekt mają trociny sosnowe. Wystarczy posypać nimi ziemię między roślinami. Więc woli unikać twoich ziemniaków. Procedurę należy przeprowadzić 1 raz na 2 tygodnie przed kwitnieniem i 1 raz na miesiąc po.
Ściółkowanie pokrzywą
Ziemniaki mulczuj pokrzywą, bo dzięki swoim włoskom zapobiega ich zapadaniu się w ziemię w najgorętsze dni.
Popiół drzewny
Roztwór popiołu jest również skuteczny przeciwko stonce ziemniaczanej. Zmieszaj 2 kg popiołu z 10 litrami wody. Następnie 1 l tego roztworu rozcieńcza się 10 l wody i roztworem należy spryskać rośliny.
Popiół brzozowy
Innym możliwym rozwiązaniem jest użycie popiołu brzozowego. Najlepiej aplikować go na rośliny rano, gdy liście są jeszcze mokre od rosy. Potrzebujesz około 10 kg popiołu, a stonki umrą następnego dnia.
Tytoń
Możesz także użyć roztworu tytoniu do leczenia roślin. Zabieg wykonuje się na liściach ziemniaka po ich wyschnięciu od porannej rosy. Konieczne jest powtarzanie oprysku co 5-10 dni. Ostatni zabieg należy wykonać 20 dni przed zbiorem.
Jak zniszczyć larwy?
Największym problemem są larwy, które obgryzają liście. Dorosły pancernik składa jaja, z których w zależności od temperatury rozwijają się larwy po około 15 dniach. Z jaj wykluwają się pomarańczowo-czerwone larwy, których stadium trwa od 14 do 21 dni. Zastosowanie płodozmianu może zapobiec masowemu występowaniu stonki ziemniaczanej. Na małych obszarach stonkę można również zbierać ręcznie.
Oman przeciw stonkom.
Przygotuj spray z korzeni tej rośliny.
Comments