Lepiej tego nie bagatelizować, bo może to się źle skończyć. Poznaj objawy zakrzepicy żył.

Główną przyczyną rozwijających się żylaków są różnego rodzaju nieprawidłowości w krążeniu krwi. W przypadku gdy krew nadmiernie się zagęści może dojść do wytworzenia zakrzepu, który w znaczący sposób utrudni prawidłowy przepływ krwi.

Nawet sama nazwa – zakrzepica żył głębokich – wzbudza niepokój. Nie powinno to nikogo dziwić, główną przyczyną tego schorzenia jest skrzep krwi tworzący się w układzie żył głębokich. Zazwyczaj powstaje on w tych miejscach, w których krążenie krwi jest najsłabsze, czyli w łydkach.

Główne objawy zakrzepicy żył

Przede wszystkim należy odróżnić zakrzepicę żył powierzchownych od tej toczącej się w żyłach głębokich. Typ drugi jest zdecydowanie bardziej niebezpieczny, ponieważ niesie ze sobą wysokie ryzyko poważnych schorzeń, a nawet śmierci. Jak odróżnić jeden typ od drugiego?

Zakrzepica żył powierzchownych:

Sami lekarze wskazują, że o jej rozwoju dowiadujemy się niemal natychmiast. W jej przebiegu chory może zaobserwować siateczkę niebieskich żył, które są widoczne przez skórę. Również sama skóra staje się twardsza. Ponad to, choroba ta objawia się intensywnym bólem w obrębie uszkodzonych żył. W całym ich obszarze chory czuje ucisk i silny, piekący ból, które towarzyszą przez cały dzień i znacząco utrudniają normalne funkcjonowanie

Zakrzepica żył głębokich:

Tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana. Chory nie jest w stanie samodzielnie zaobserwować, że zakrzepica żył powierzchownych przeszła w znacznie groźniejszą zakrzepicę żył głębokich. W jej przebiegu nie występują żadne widoczne gołym okiem objawy. Właśnie dlatego tak ważne jest, by nie lekceważyć nawet niewielkich zwiastunów, które mogą na nią wskazywać, w tym:

  • nasilający się ucisk w obrębie wcześniej zmienionych zapaleniem żył miejsc,
  • ból piekący, trudny do zniesienia,
  • uczucie mrowienia w nodze, które pnie się do pachwin,
  • sztywnienie tkanek – po dotknięciu nogi wyczuwalna jest twardość,
  • sinienie nóg lub blednięcie – objaw ten wskazuje, że zaburzone zostało krążenie krwi do nogi.

Jak można zapobiegać zakrzepicy żył nóg?

  • Codzienne ćwiczenia – niezależnie od tego, czy wybierzesz dłuższy spacer, jazdę na rowerze czy pływanie, pamiętaj, że ruch to podstawa w walce z zakrzepicą,
  • Zimne prysznice – podczas prysznica polewaj nogi zimną wodą,
  • Odpowiednia dieta – postaraj się wyeliminować ze swojej diety produkty, które negatywnie wpływają na krążenie krwi, czyli: cukier, sól, tłuszcze nasycone, słodzone i gazowane napoje, produkty przetworzone,
  • Wybieraj wodę i zdrowe soki – aby ugasić pragnienie sięgaj po zdrowe napoje, w tym wodę, świeże soki owocowe bądź samodzielnie przygotowane koktajle i napary ziołowe, dobrym wyborem będzie w szczególności napar z mięty, rozmarynu oraz skrzypu polnego,
  • Sięgnij po kasztanowiec zwyczajny – wyciąg z kasztanowca zwyczajnego wykazuje pozytywny wpływ na nasze żyły, podczas wizyty w aptece zapytaj o krem lub żel, który ma w swoim składzie ten produkt.

Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy dotyczy Cię problem zakrzepicy żył powierzchownych czy głębokich, najważniejsza jest stała kontrola lekarska. Tylko w ten sposób możliwa będzie natychmiastowa interwencja.

Comments

Loading...