Leczniczy olejek lawendowy. Wykorzystaj moc tego aromatycznego zioła, a pomoże Ci nie tylko w problemach skórnych.
Lawenda jest bardzo cenioną rośliną, dlatego dziś chce podzielić się z Wami genialnym sposobem jak możesz zrobić samodzielnie domowy olejek lawendowy. Przyjemnie pachnie, działa odprężająco i korzystnie wpływa na skórę.
Lawenda stosowana jest jako skuteczny naturalny repelent, pomaga odstraszać mole z szafy. Można ją także znaleźć w kosmetykach, a dzięki charakterystycznemu zapachowi stosowana jest również jako odświeżacz powietrza.
Kwiaty lawendy wykorzystywane są głównie do produkcji olejku, ale można użyć również liści. Kwiaty należy zbierać w upalne dni, ponieważ zawierają wówczas najwięcej olejków eterycznych. WSKAZÓWKA: Jeśli nie masz możliwości zebrania świeżych kwiatów lawendy, możesz użyć również suszonych.
Potrzebujesz:
- świeże lub suszone kwiaty lawendy
- pojemnik z pokrywką (np. słoik)
- olej neutralny (bez silnego zapachu) np. olejek migdałowy
Postępowanie:
Wciśnij kwiaty lawendy do słoika i wlej olej, aby były w nim całkowicie zanurzone. Zamknij pojemnik pokrywką i przechowuj w ciepłym miejscu przez 3 tygodnie. Codziennie wstrząsaj zawartością słoika.
Po tym czasie odcedź olej i przechowuj w ciemnej butelce.
Zastosowanie
Olejek lawendowy jest nakładany na skórę i wykorzystywany np. w aromaterapii.
Wspomaga zdrowie skóry, odżywia ją i pomaga np. na oparzenia słoneczne.
Wspomaga również regenerację skóry i działa odprężająco. Z tych powodów stosuje się go również jako olejek do masażu. Rozluźnia mięśnie i łagodzi ból.
Olejek lawendowy może również pomóc w leczeniu ran. Może być stosowany na skórę w przypadku użądleń, wysypek, egzemy, oparzeń, trądziku, zadrapań, a także blizn.
Działa jako ochrona przed ukąszeniami, ponieważ zapach lawendy odstrasza komary.
W przeciwieństwie do niektórych zakupionych repelentów, olejek lawendowy nie jest szkodliwy i bezpieczny dla dzieci.
Olejek lawendowy stosuje się również przy problemach ze snem. Pomaga również zapobiegać powstawaniu wyprysków na twarzy w okresie dojrzewania.
Zapobiega infekcjom, zmniejsza przetłuszczanie się skóry i zmiękcza blizny po trądzikowe. Stosuje się go również do pielęgnacji włosów, ponieważ ogranicza ich wypadanie. Wystarczy regularnie wcierać we włosy niewielką ilość tego olejku.
Comments