Tak łatwo można z niej zrobić herbatę leczniczą: Ta roślina leczy płuca, usuwa kaszel i działa lepiej na skórę niż drogie kosmetyki.
Czarny bez to jedna z najczęściej stosowanych roślin leczniczych na świecie. Ludzie używali go od wieków w leczeniu infekcji i stanów zapalnych, a starożytni Egipcjanie używali go do poprawy zdrowia skóry i oparzeń.
Nawet dzisiaj kwiat czarnego bzu jest nadal zbierany przez wielu ludzi i stosowany jako naturalny środek na wiele różnych dolegliwości.
Czarna baza i jego wpływ na zdrowie
- Silne wsparcie immunologiczne, chroni komórki przed wolnymi rodnikami
- Działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjne
- Ma działanie antyseptycznie i odtruwające
- Wspomaga pocenie się (podczas np. grypy i przeziębienia)
- Usuwa zaparcia, reguluje stolec
- Eliminuje wzdęcia i bóle brzucha
- Utrzymuje zdrowe drogi oddechowe
- Eliminuje stany zapalne, kaszel
- Pomaga w czasie przeziębienia, grypy, zapalaniu oskrzeli
- Działa moczopędnie, oczyszcza nerki i drogi moczowe
- Uwalnia kwas moczowy z organizmu
- Eliminuje bóle stawów (reumatyzm, dna moczanowa)
- Uspokaja układ nerwowy
- Eliminuje stres
- Łagodzi ból i skurcze (migrena, ból brzucha)
- Wspomaga gojenie się skóry (wysypki, egzemy, urazy)
- Dezynfekuje
- Wspomaga także trawienie, oczyszczają przewód pokarmowy
Czarny bez zawiera dużą ilość flawonoidów, karotenu, witaminy C, dlatego jest doceniany od wielu lat. Wiadomo, że jest bardzo pomocny przy grypie, zatorach, zapaleniu oskrzeli, astmie i alergiach. Poprawia również odporność, pomaga przy cukrzycy i zaparciach.
Herbata na kaszel
Herbata z suszonych kwiatów pomaga przy uporczywym i suchym kaszlu. Możesz również podawać ją dzieciom, ale ważne jest, aby najpierw skonsultować się z lekarzem. Wszystko, co musisz zrobić, to wysuszyć kwiaty w ciemnym i suchym miejscu i przygotować ją jak klasyczną herbatę – zalać wrzątkiem, przykryć i odstawić na 10 minut.
Delikatny balsam
Bez to prawdziwe wybawienie dla wrażliwej skóry. Zalej 25 gramów suszonych kwiatów dwiema filiżankami wrzącej wody – przykryj i pozostaw do zaparzenia, aż ostygnie. Po ostygnięciu odcedź i przechowuj w czystym szklanym pojemniku.
Namocz kawałek wacika w płynie i przetrzyj nim twarz. Łagodzi i odświeża wrażliwą skórę. Należy go zużyć w ciągu trzech dni.
Ocet z bzu
Prawdziwy ocet bezowy wytwarzany jest z suszonych kwiatów. 1 kg suszonych kwiatów zalej 1 litrem octu i pozostaw w ciepłym miejscu na 8 dni. Przefiltruj przez np. filtr do kawy. Ocet ten posłuży Ci nie tylko do gotowania, ale ma również działanie chłodzące.
Syrop bezowy
Świetnie sprawdzi się zimą, jako dodatek do herbaty lub latem do orzeźwiającej lemoniady.
Potrzebujesz:
- 45 większych kwiatów czarnego bzu
- 3 cytryny
- 2 kg cukru
- 2 litry wody.
Przygotowanie:
Kwiaty umyj jeden po drugim. Do garnka wsyp cukier i dolej do niego wody, gotuj na małym ogniu, aż cukier się rozpuści.
Doprowadź do wrzenia, zdejmij z ognia, dodaj sok z dwóch cytryn (jeśli masz cytryny ekologiczne, możesz również dodać je ze skórką). Gdy syrop będzie letni, dodaj umyte kwiaty, następnie przykryj pojemnik i wstaw do lodówki na 4 dni. W tym czasie kilkakrotnie zamieszaj syrop.
Comments