Będziesz miał sporo pędów już na wiosnę: Zasady sadzenia czosnku zimowego.

Sadzenie czosnku przed zimą jest w naszym kraju bardzo powszechne, ale konieczne jest poznanie pewnych wzorców, dzięki którym można spodziewać się obfitych zbiorów. Doradzimy również kilka sztuczek od doświadczonych hodowców , dzięki którym na pewno odniesiesz sukces.

Wszyscy wiemy, jak dobroczynny dla naszego zdrowia jest czosnek. Jego codzienne spożywanie zapewni Ci niezawodną odporność, mocne zęby, zdrowe serce i czystą wątrobę. Nie może zabraknąć jej również w naszej kuchni.

Doświadczenie pokazuje, że główki czosnku są znacznie większe i bogatsze podczas sadzenia zimowego. Dzisiaj powiemy Ci, jakie szczegóły należy wziąć pod uwagę, aby wyhodować godną pozazdroszczenia uprawę.

Sadzenie czosnku zimowego w tym roku

Mówi się, że czosnek trzeba posadzić jesienią, trzy tygodnie przed nadejściem pierwszych przymrozków. Ząbki czosnku sadzone później nie mają czasu na zakorzenienie się, a młodsze pędy sadzone wcześniej mogą zostać zniszczone przez mróz .

Wyniki badań potwierdzają, że przed początkiem zimy ząbek czosnku powinien mieć 12-18 korzeni o długości 5-10 cm. Do rozwoju korzeni potrzeba około 35-45 dni. Na obszarach północnych sadzenie czosnku zimowego rozpoczyna się we wrześniu-październiku . Ci, którzy są przesądni, zalecają robienie tego podczas ubywającego księżyca, kiedy księżyc przechodzi przez płodne znaki zodiaku.

Według kalendarza księżycowego dla ogrodników najlepsze dni na sadzenie czosnku zimowego w 2021 roku to: 17, 18, 23, 26, 27 września oraz 15, 16 października. Nieodpowiednie dni do sadzenia w październiku : 9 i 24 października. Jeśli początek miesiąca jest ciepły, w listopadzie można sadzić czosnek. Korzystne dni: 8-11 i 13 listopada.
Chcesz większe i zdrowsze owoce? 

Najlepsze i co najważniejsze największe owoce, otrzymasz wtedy, gdy posadzisz czosnek tam, gdzie kiedyś rosły pomidory, bakłażany, dynia i ogórki czy fasola. Rośliny te dostarczają glebie azotu, którego potrzebuje czosnek. Dzięki azotowi – ten naturalny, czosnek będzie bardzo duży i zdrowy.

Nigdy nie sadź tam, gdzie wcześniej znajdował się czosnek lub cebula, logicznie wysysają one azot z gleby, a twoja nowa uprawa może w ogóle nie rosnąć lub zbiory będą niewielkie. Nie zaleca się również grządek, na których posadzono inne warzywa korzeniowe.

Równie dobrym wskaźnikiem jest to, że na słonecznych stanowiskach w ogrodzie popularne są pomidory, dynie czy ogórki – te są również idealne na zimowy czosnek .

Jak zwrócić azot do gleby, aby uzyskać dużą i mocną cebulę!

Jeśli nie masz innego wyjścia i musisz sadzić czosnek na grządkach, na których wcześniej znajdowały się warzywa korzeniowe, po zbiorach posadź w tych miejscach Viku Siatu . Dobrze rośnie nawet w krótkie dni i jest odporna na chłód.

Ma zdolność przywracania jakości gleby, a co najważniejsze oddaje do niej azot . Pamiętaj, aby przed sadzeniem marynować czosnek. Najlepszym rozwiązaniem do marynowania jest roztwór Sulky-K (5%) , w którym poszczególne goździki pozostawiamy na około 8-12 godzin marynowania.

Ząbki uzyskają niebiesko-zielony odcień, na 1 kg czosnku zużyjemy 1 l zaprawy . Marynując czosnek chronisz przed pasożytami, pleśnią, a nawet przed ekstremalnymi wahaniami pogody .

Czosnek należy posadzić częścią korzeniową w dół. Sadzenie w przeciwnym kierunku powoduje zmniejszenie plonów i pogorszenie jakości. Poszczególne ząbki powinny być oddalone od siebie o 7-8 cm, a między rzędami pozostawić odstęp 20 cm .

Na zimę czosnek dobrze jest przykrywać opadłymi liśćmi . Albo torf lub humus. Jeśli nie ma ekstremalnego zimna, czosnek przetrwa bez przykrycia.

Comments

Loading...