Jest to główny winowajca przyrostu masy ciała, wypadania włosów, pocenia się, bólu stawów, zmęczenia i bezsenności.
Hormony odgrywają bardzo ważną rolę w pracy naszego organizmu! Są to substancje, które szybko przemieszczają się w naszym krwiobiegu i pomagają narządom i tkankom organizmu wykonywać swoje funkcje.
Równowaga hormonalna jest niezbędna dla zdrowia całego organizmu. Niestety, zaburzenia równowagi hormonalnej są bardzo częste, szczególnie u kobiet.
Oto 9 sygnałów ostrzegawczych braku równowagi hormonalnej:
1. Trwały przyrost masy ciała
Jeśli przybierasz na wadze, nie musi to oznaczać, że Twoja dieta jest niewłaściwa, ponieważ dodatkowe kilogramy mogą być jedną z oznak braku równowagi hormonalnej. „Hormon stresu”, kortyzol, jest wydzielany przez nadnercza. Kiedy produkcja tego hormonu wzrasta, czy to z powodu stresu, czy z innego powodu, można zaobserwować przyrost masy ciała.
Zwiększona produkcja kortyzolu stymuluje wzrost ilości insuliny uwalnianej do krwioobiegu. Może to wpływać na poziom cukru we krwi, często prowadząc do zwiększonego głodu i apetytu. Stwierdzono, że wzrost poziomu kortyzolu może prowadzić do gromadzenia się „toksycznego tłuszczu” w jamie brzusznej. Zwiększa to ryzyko chorób układu krążenia i udaru mózgu.
2. Wypadanie włosów
W przeszłości uważano, że główną przyczyną wypadania włosów jest hormon testosteron. Jednak teraz wiemy, że głównym winowajcą jest dihydrotestosteron, czyli DHT. Zdrowy człowiek wytwarza niewielką ilość DHT, jednak hormon ten nie powinien występować w organizmie zdrowej kobiety. Dlatego już obecność nawet bardzo niskiego poziomu DHT u kobiety wystarczy, aby spowodować wypadanie włosów. Wypadanie włosów występuje również u mężczyzn, jeśli w organizmie wzrasta poziom DHT.
3. Obfite pocenie się
To kolejna oznaka braku równowagi hormonalnej. Kobiety w okresie menopauzy często doświadczają uderzeń gorąca, pocenie się jest objawem zmian hormonalnych. Nocne poty są również częste u osób z zaburzeniami równowagi hormonalnej. U kobiet i mężczyzn mogą wynikać z problemów w układzie hormonalnym, które zakłócają produkcję hormonów, takich jak serotonina.
4. Ból stawów i zmęczenie
Ból stawów i nadmierne zmęczenie są oznakami braku równowagi hormonalnej, szczególnie jeśli śpisz dobrze, a mimo to budzisz się zmęczony, z bólem stawów i mięśni. Może to ponownie odnosić się do „hormonu stresu”. Kortyzol powoduje ciągły stan gotowości do walki lub ucieczki, który często pojawia się w sytuacjach stresowych. Jeśli stres pojawia się zbyt często, może powodować ciągłe uczucie zmęczenia.
W przypadku przewlekłego stresu ludzie często doświadczają zmęczenia nadnerczy w wyniku wysokiego poziomu kortyzolu. Ponadto uczucie zmęczenia może być również spowodowane innym problemem hormonalnym, który pojawia się, gdy poziom hormonu tyreotropowego (TSH) jest dość wysoki. Może się to zdarzyć, gdy tarczyca nie działa prawidłowo, w stanie zwanym niedoczynnością tarczycy.
5. Chęć zjedzenia cukru
Silna chęć zjedzenia słodyczy może być również oznaką braku równowagi hormonalnej, której przyczyną może być tarczyca. Jest skutkiem niedoczynności tarczycy, kiedy gruczoły są niedoczynne, czyli pracują wolno. Przeciążenie nadnerczy może również powodować ochotę na słodycze. A organizm zwiększa produkcję adrenaliny i „hormonu stresu”, kortyzolu.
6. Zły nastrój
W przypadku utrzymującego się obniżonego nastroju, drażliwości, lęku i depresji przyczyną może być tarczyca – zwiększona produkcja TSH.
7. Bezsenność i zaburzenia snu
Kobiety przechodzące menopauzę często cierpią na bezsenność lub przerywany sen. Jest to spowodowane silną aktywnością hormonalną. Brak snu może wpływać na produkcję 10 hormonów, które wpływają na apetyt, płodność, zdrowie serca i zdrowie psychiczne.
Hormon estrogenowy – jego równowagę utrzymuje regularny sen. Jej brak, będący objawem menopauzy, jest główną przyczyną bezsenności u kobiet. U mężczyzn niedobór testosteronu często prowadzi do utraty snu.
8. Problemy trawienne
Brak równowagi trzech hormonów może prowadzić do problemów trawiennych. Są to hormony znane jako gastryna, sekretyna i cholecystokinina. Pomagają stymulować proces trawienia i przekształcać żywność w proste cząsteczki, które łatwo wchłaniają się do krwioobiegu.
Są to oznaki, że w organizmie może występować brak równowagi hormonalnej. Jak powiedzieliśmy powyżej, jeśli masz jeden lub więcej z nich, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem w celu dokładniejszej diagnozy.
Domowy przepis, który pomoże oczyścić organizm i zrównoważyć hormony:
Potrzebujemy:
- 1 łyżeczka kurkumy
- 1 łyżka soku z cytryny
- 1 średni ogórek lub zielone jabłko
- 1 łodyga selera
- 1 duża marchewka
- 200 wody
Wszystkie składniki włóż do blendera, dobrze wymieszaj. Możesz pić ten sok codziennie.
Comments