Ważne. Jak pomóc sobie przy zawale serca, gdy jesteśmy sami w domu i nikogo nie ma w pobliżu.

Często zdarza się, że zawał serca dotyka człowieka właśnie w momencie całkowitej samotności i wtedy, gdy nie ma już nikogo, kto mógłby mu pomóc.

Jeśli nagle poczujesz, że z Twoim sercem nie jest w porządku i jesteś na skraju omdlenia – masz tylko kilka sekund, zanim stracisz przytomność.

Jak rozpoznać objawy zawału serca?

Poczujesz duszność, ból lub ucisk w klatce piersiowej i ból gardła. Przestań myśleć, że sam zajedziesz do szpitala. W ciągu kilku sekund możesz stracić przytomność. Nie próbuj biec do szpitala, niezależnie od tego, jak blisko jest. Natychmiast zadzwoń pod numer 112 i opisz swoje objawy oraz miejsce pobytu.

Pierwsza pomoc w domu

Jeśli Twoje serce zacznie bić nieregularnie, wiedz, że za kilka minut stracisz przytomność i wtedy nie będziesz mógł sobie pomóc. Co robić? Jednym ze sposobów, aby sobie pomóc, jest uderzanie w klatkę piersiową tak mocno, jak to możliwe. Jest bardzo skuteczny, dopóki nie nadejdzie pomoc.

Przede wszystkim nie panikuj, ale zacznij kaszleć wielokrotnie i bardzo mocno. Oddychaj głęboko i kasłaj, aż zacznie tworzyć się śluz. Weź wdech, a następnie kaszl bez przerwy, aż serce zacznie normalnie bić. Głęboki oddech dostarcza tlen do płuc, a ruchy kaszlowe ściskają serce i umożliwiają krążenie krwi. Jest to sposób na przywrócenie mu normalnego rytmu przed przybyciem pomocy.

Czy aspiryna pomoże?

Weź aspirynę przy pierwszych oznakach zawału serca. Aspiryna wspomaga krążenie krwi i zmniejsza krzepliwość krwi. Należy jednak zachować ostrożność, jeśli nie jesteś uczulony na substancję czynną tego leku!

Zapobieganie jest ważne

Wspomnianemu stanowi zagrażającemu życiu można zapobiegać przede wszystkim poprzez rzucenie palenia, unikanie zadymionych pomieszczeń, regularną aktywność fizyczną, ograniczenie alkoholu, regularny pomiar ciśnienia krwi, cholesterolu i cukru we krwi.

Podziel się tą ważną informacją także ze swoimi znajomymi! Może uratujesz komuś życie…

Comments

Loading...