Nalewka z kasztanów – Usuwa żylaki, problemy trawienne, bóle stawów, leczy trzustkę i pomaga przy innych dolegliwościach.
Jest jesień i kasztany zaczęły spadać z drzew. To jeden z objawów jesieni, który daje o sobie znać nieprzerwanie.
Kasztany mogą być nie tylko piękną ozdobą, ale także głównym składnikiem leczniczej i pysznej nalewki z kasztanów. Okazuje się, że ten napój pomaga na wiele chorób. Podpowiemy Ci jak go przygotować i jak go używać.
Dlaczego warto zrobić nalewkę z kasztanów?
Kasztany są pełne składników odżywczych, które korzystnie wpływają na cały nasz organizm. Mają także wiele cennych właściwości, które docenili już starożytni Grecy.
Co ciekawe, spożywanie kasztanów polecała także św. Hildegarda, niemiecka zakonnica i uzdrowicielka, osobom cierpiącym na choroby trzustki. Kasztany doskonale nadają się zarówno do medycyny naturalnej, jak i do gotowania. Przyjrzyjmy się ich składowi.
Skład odżywczy kasztanów
Kasztany zawierają witaminy A, B, C, niacynę, tiaminę i ryboflawinę. Ponadto kasztany są bogatym źródłem wapnia, magnezu, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, sodu, cynku, ale także nienasyconych kwasów tłuszczowych i kwasu foliowego.
Zawierają także błonnik, który korzystnie wpływa na trawienie. Trzeba jednak wiedzieć, że kasztany są produktem wysokokalorycznym. W 100 gramach znajduje się aż 240 kalorii.
Jak nalewka z kasztanów wpływa na zdrowie?
Dzięki bogatemu składowi odżywczemu kasztany posiadają wiele właściwości zdrowotnych. Łagodzą bóle głowy, wspomagają pamięć i koncentrację. Dodatkowo wspomagają pracę układu nerwowego i pobudzają zmysły. Nalewka z kasztanowców z powodzeniem może być stosowana jako afrodyzjak. Kasztany pobudzają zmysły i dodają energii.
Na jakie dolegliwości stosować nalewkę z kasztanowców?
Doskonale sprawdza się jako maść na obrzęki, żylaki, żylaki i obrzęki nóg. Wykazano również, że nalewka z kasztanowców pomaga w redukcji cellulitu. Wystarczy nakładać go codziennie po kąpieli na miejsca na skórze, w których występuje cellulit. Regularne picie nalewki (ale z umiarem) wzmocni także naczynia krwionośne i poprawi przepływ krwi w organizmie.
Napój ten warto pić nawet wtedy, gdy cierpimy na problemy trawienne. Jeśli chcemy odczuć pozytywny wpływ nalewki na nasze samopoczucie, warto pić 30 mililitrów dziennie. Jednak jego stosowanie należy skonsultować z lekarzem.
Przepis na nalewkę z kasztanów
Potrzebujesz:
- świeże kasztany
- alkohol o objętości co najmniej 40%
- pojemnik do zaparzania, pojemnik z ciemnego szkła do przechowywania
Jak zrobić nalewkę:
- Kasztany umyj i pokrój na ćwiartki, nie musisz usuwać skóry.
- Kawałki kasztanów włóż do zamykanego szklanego pojemnika i zalej alkoholem lub dodaj jagody jałowca.
- Zamknij słoik i odstaw do zaparzenia na cztery do sześciu tygodni w miejscu chronionym przed światłem.
- Co dwa dni delikatnie wstrząsaj, aby składniki aktywne lepiej się rozpuściły.
- Po tym czasie nalewkę odcedzić i rozlać do butelek z ciemnego szkła.
Stosowanie nalewki z kasztanów
Cenne substancje dezynfekujące, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne mogą pomóc w przypadku wielu chorób, czy to od zewnątrz, czy od wewnątrz. Escyna wzmacnia komórki i chroni je przed szkodliwymi substancjami. Oprócz tego korzystnie wpływa również na stan żył i może naprawdę pomóc złagodzić problemy z żylakami, leczy także choroby układu krążenia i choroby żył.
Zalecana dawka to 10 do 30 kropli dwa do trzech razy dziennie. Można również nacierać nalewką dotknięte miejsca, aby złagodzić żylaki, złagodzić bóle stawów i mięśni, zespół cieśni nadgarstka, egzemę, stany zapalne skóry i wysypkę. W przypadku hemoroidów zaleca się codziennie 10 kropli nalewki rozcieńczonej wodą lub herbatą. Dodatkowo zaleca się stosowanie maści kasztanowej dwa razy dziennie.
Nalewka z kasztanów może również przynieść ulgę przy reumatyzmie i skurczach żołądka. Dlatego zaleca się 15 do 20 kropli dwa do trzech razy dziennie. Stosowanie nalewki zewnętrznie pomaga także przy dolegliwościach reumatycznych.
Uwaga: Jedna dawka nie powinna nigdy przekraczać 50 kropli. W przypadku świeżych urazów, wrzodów i innych ostrych problemów dawkę należy ograniczyć do minimum. Ponieważ zawarte w nim saponiny mogą od razu przedostać się do krwi i wywołać nudności oraz bóle brzucha. Nalewka zawiera alkohol, dlatego nie należy podawać jej dzieciom.
Dobra rada!
Kasztany mogą powodować reakcje alergiczne u osób uczulonych na lateks. Objawy alergii pojawiają się między innymi po zjedzeniu kasztanów.
Comments