Prawie nikt na nie nie zwraca uwagi w sklepie. A szkoda, bo są 100 razy lepsze od płatków owsianych.

To jedzenie jest 100 razy lepsze od płatków owsianych i warto po nie sięgnąć w sklepie!

Płatki Quinoa to nie tylko produkt przeznaczony dla osób na diecie bezglutenowej czy diabetyków. Komosa ryżowa to roślina o wielu właściwościach zdrowotnych, jest źródłem błonnika i białka roślinnego. Sprawdź korzyści płynące ze spożywania płatków quinoa.

Quinoa, znana również jako ryż peruwiański, jest uprawiana od ponad 5000 lat . Inkowie nazywali je „świętym zbożem”. Nazywana jest także „matką zbóż”, chociaż w rzeczywistości zbożem nie jest. Jest to tzw. pseudozboże – przypomina je dużą zawartością skrobi w ziarnach.

Komosa ryżowa jest spokrewniona z polską komosą białą (majerankiem) i komosą wieloziarnistą. Obecnie komosę ryżową uprawia się nie tylko w Ameryce Południowej, ale także w USA, Indiach, Kanadzie i na Wyspach Brytyjskich.

Płatki Quinoi. Właściwości zdrowotne

Płatki Quinoa mają wiele właściwości zdrowotnych. Są źródłem białka roślinnego , co czyni je doskonałym wyborem dla wegetarian i wegan, a także osób ograniczających spożycie mięsa. Ponadto nie zawierają glutenu , dlatego osoby z nietolerancją glutenu lub celiakią również mogą włączyć je do swojej diety. Płatki Quinoa są również bogate w błonnik , który przyspiesza trawienie i zapobiega zaparciom.

Płatki te są także źródłem wielu minerałów: żelaza, magnezu, fosforu, miedzi i manganu. Są (w większości) produkowane bez dodatku cukru, co czyni je dobrym wyborem dla osób, które chcą uniknąć tego produktu w swojej diecie. Dodatkowo płatki komosy ryżowej łagodzą objawy astmy dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i przeciwutleniającym . Zawierają także kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które korzystnie wpływają na zdrowie serca i układu krążenia.

Mimo, że zawierają dużo skrobi, mają niski indeks glikemiczny (GI=35). Dlatego mogą je spożywać nawet diabetycy – nie tylko są dla nich bezpieczne, ale pomogą regulować poziom cukru we krwi. 100 gramów płatków quinoa dostarcza około 350 kcal, ale na jedną porcję potrzeba około trzech łyżek płatków (około 30 gramów, czyli nieco ponad 100 kcal).

Płatki Quinoi. Przepisy

Płatki quinoa można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, ale można je też spotkać na półkach supermarketów. Za paczkę (300 gramów) płacimy około 2-3 EUR . Ceny różnią się jednak w zależności od producenta.

Płatki Quinoa mają łagodny, orzechowy smak i dobrze komponują się z różnego rodzaju mlekami owocowymi i roślinnymi. Można je jeść na zimno lub na ciepło, podobnie jak tradycyjne płatki zbożowe, na przykład jako dodatek do mleka roślinnego, jogurtu, musli czy koktajli. Wypróbuj nasz przepis na płatki quinoa z karmelem daktylowym.

Składniki:

  • 20 suszonych daktyli bez pestek
  • 1 łyżeczka soku z cytryny
  • 2 łyżki masła orzechowego
  • szczypta soli
  • pół szklanki płatków quinoa
  • 1 szklanka wody
  • opcjonalnie mleko roślinne, ulubione orzechy

Przygotowanie:

Daktyle zalać gorącą wodą, odstawić na około 15 minut (wodę zachować po namoczeniu daktyli)
Komosę ryżową wsypać do garnka, zalać szklanką wody, dodać szczyptę soli. Gotuj na małym ogniu, bez przykrycia, przez około 5-8 minut, starając się jak najmniej mieszać.

Pod koniec gotowania płatków quinoa można dodać odrobinę mleka roślinnego. Gotuj przez minutę, wymieszaj. Odcedź daktyle. Do daktyli dodać pół szklanki wody, w której namoczyły się daktyle. Wymieszaj je z sokiem z cytryny, szczyptą soli i masłem orzechowym. W razie potrzeby stopniowo dodawaj wodę daktylową – tak, aby uzyskać kremową konsystencję.

Płatki podajemy z przygotowanym kremem daktylowym i ulubionymi orzechami. Czy te informacje są dla Ciebie przydatne? Udostępnij ten post swoim znajomym!

Comments

Loading...