Tego rodzaju test pozwoli ocenić, czy istnieje ryzyko zachorowania na schorzenia serca. Jest szybki, prosty i bezpieczny.

Choroby sercowo-naczyniowe są główną przyczyną zgonów na świecie – bez dwóch zdań.

Co więcej, mogą one nie wykazywać wyraźnych objawów. Dlatego tak istotne jest wczesne, proste i bezpieczne określenie ryzyka. Naukowcy z Brown University znaleźli sposób, aby to osiągnąć.

Problematyka zdrowia psychicznego i chorób sercowo-naczyniowych – naukowcy dostrzegli zagadnienie

Badacze z amerykańskiego uniwersytetu skoncentrowali się na stresie psychicznym. Od dawna wiadomo, że taki stan, w tym nasilone objawy depresji, lęku czy zespołu stresu pourazowego, wpływa na choroby serca. Niestety, jak zauważa Carly Goldstein, wykładowca psychiatrii z Brown University, „nie było praktycznego wykorzystania tych informacji przez lekarzy”.

Ponadto, większość badań łączących zdrowie psychiczne z chorobami sercowo-naczyniowymi koncentrowała się na osobach już zdiagnozowanych. O wiele mniej uwagi (i badań) poświęcono zrozumieniu, jak kondycja psychiczna osób, które jeszcze nie otrzymały diagnozy, może wskazywać na ryzyko sercowo-naczyniowe. Zespół naukowców z Brown University postanowił poszukać takich powiązań.

Jak silny stres wpływa na układ krążenia?

Wyniki badań Badacze przeanalizowali trzy duże bazy danych, szukając badań obejmujących dorosłych bez wcześniejszej diagnozy psychiatrycznej, którzy zostali zbadani pod kątem depresji, lęku, PTSD, stresu lub ogólnych objawów dotyczących zdrowia psychicznego (łącznie 658 331 uczestników, w tym 58% kobiet) i obserwowano (przez ponad pół roku) w celu oceny ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Analiza wykazała, że stres psychiczny oceniany za pomocą krótkich testów przesiewowych był rzeczywiście związany z chorobami sercowo-naczyniowymi. Naukowcy odkryli, że uczestnicy z wysokim poziomem stresu psychicznego mieli o 28% większe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych w porównaniu z osobami z niskim lub minimalnym poziomem stresu.

Jakie wnioski z badania? Ważne wskazówki dla lekarzy

Istotne jest, że w badaniach poddanych analizie stosowano krótkie i powszechnie znane testy przesiewowe. Wskazuje to na możliwość ich skuteczności w ocenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Co ciekawe, naukowcy podkreślają, że proces ten może być prosty – nawet dla personelu medycznego bez głębszego wykształcenia psychologicznego – oraz efektywny.

Wyniki sugerują, że lekarze mogą udostępnić pacjentom krótki kwestionariusz dotyczący zdrowia psychicznego podczas wizyty, a na podstawie otrzymanych odpowiedzi uzyskać lepsze zrozumienie zagrożeń dla zdrowia psychicznego osoby, a także związanych z tym ryzyk chorób sercowo-naczyniowych – podkreśla Carly Goldstein. – Następnie lekarz może przedstawić pacjentowi zalecenia dotyczące poprawy zdrowia psychicznego, które pozytywnie wpłyną na układ sercowo-naczyniowy – dodaje.

Nasze badanie przyczynia się do zgromadzenia dowodów na to, że stres psychiczny ma znaczące znaczenie w diagnostyce sercowo-naczyniowej, na równi z innymi zdrowotnymi zachowaniami i czynnikami ryzyka, takimi jak aktywność fizyczna czy poziom cholesterolu, które są monitorowane przez specjalistów – zauważa współautorka pracy, adiunkt psychiatrii Emily Gathright. Twórcy pracy opowiadają się za tym, aby badania kontrolne obejmowały również ocenę zdrowia psychicznego.

Comments

Loading...