David Hungerford nigdy nie przypuszczał, że zwykłe badanie profilaktyczne zmieni jego życie. W wieku 45 lat, zgodnie z nowymi zaleceniami dotyczącymi profilaktyki raka jelita grubego, poddał się kolonoskopii. Nie miał żadnych objawów, nie odczuwał bólu ani dyskomfortu. Diagnoza była dla niego szokiem – nowotwór jelita grubego w III stadium.
Diagnoza, której nikt się nie spodziewał
David zdecydował się na badanie tylko dlatego, że zgodnie z aktualnymi wytycznymi lekarze zalecają rozpoczęcie regularnych badań przesiewowych od 45. roku życia. Nie miał historii raka w rodzinie i czuł się zdrowo, więc był przekonany, że to jedynie formalność.
To jego żona, Jill, namówiła go na wizytę i zapisała na kolonoskopię. Gdy po badaniu lekarz poprosił go o rozmowę, David nie spodziewał się niczego złego. Jak mówi:
„Myślałem, że chce mi powiedzieć, że wszystko jest w porządku. A wtedy usłyszałem: 'Mamy problem’.”
Okazało się, że w jego jelicie znajduje się guz wielkości małej pomarańczy, który niemal całkowicie blokował światło jelita. Lekarze nie mieli wątpliwości – operacja była konieczna.
Nagłe pogorszenie zdrowia
Choć początkowo czuł się dobrze, kilka dni przed zaplanowaną operacją jego stan gwałtownie się pogorszył. Nie mógł się wypróżnić, odczuwał silne nudności i wymioty.
Pośpiesznie wykonane badania wykazały, że jelito jest całkowicie niedrożne. Operację przyspieszono – lekarze usunęli nowotwór i zastosowali tymczasową stomię. To była dla niego jedna z najtrudniejszych rzeczy do zaakceptowania.
„Nie życzyłbym tego nikomu. To było bardzo ograniczające, zwłaszcza dla kogoś w moim wieku i mojej pracy” – przyznaje David.
Po pięciomiesięcznej chemioterapii i rekonwalescencji lekarze ponownie połączyli jego jelita, a on mógł wrócić do normalnego życia.
Czy były wcześniejsze sygnały ostrzegawcze?
Dziś David zastanawia się, czy coś mogło go wcześniej ostrzec. Okazuje się, że dwa lata przed diagnozą podczas rutynowych badań lekarze wykryli u niego lekką anemię. On sam nie zwrócił na to uwagi, ponieważ nie odczuwał żadnych niepokojących objawów.
Przed operacją konieczne było podanie mu 10 infuzji żelaza, aby zwiększyć poziom hemoglobiny. Dziś jest wolny od raka, a jego rokowania są bardzo dobre.
David zachęca do badań profilaktycznych
Rak jelita grubego jest uleczalny, jeśli zostanie wykryty na wczesnym etapie. David wie, że gdyby nie kolonoskopia, prawdopodobnie byłoby już za późno.
Dziś aktywnie promuje badania przesiewowe i dzieli się swoją historią, by uświadamiać innych. Jak przyznaje, dzięki jego opowieści na kolonoskopię zdecydowało się już ponad 50 osób.
👉 Nie czekaj na objawy. Profilaktyka może uratować życie.
Comments