5 niepokojących sygnałów, że właśnie masz udar. Możesz pomóc sobie sam! Udostępniasz artykuł osobom, na których Ci zależy!
Bez wątpienia udar mózgu to główna przyczyna poważnej niepełnosprawności. W każdym roku prawie 800 000 ludzi w samych Stanach Zjednoczonych cierpi na udar mózgu. Z tego 700 000 przypadków to osoby, które miały go pierwszy raz. W 150 000 przypadków są to nawroty. Są jednak sposoby, aby zapobiec temu. Należy zachować ostrożność w swoim życiu codziennym.
Należy poznać kilka znaków, które nie mogą być przegapione:
#1 Liczne problemy ze wzrokiem – udar powodować może widzenie podwójne, niewyraźne widzenia, a nawet utratę wzroku w jednym oku. Kiedy mniej więcej 1,300 osób podczas samego badania w Wielkiej Brytanii zapytanych zostało co im dokładnie dolegało podczas udaru, to wspomnieli właśnie o problemach z widzeniem.
#2 Drętwienie po jednej ze stron ciała – dłoni, twarzy czy też nóg – zdarza się często osłabienie twarzy, nogi, ręki czy też drętwienie po obu ze stron ciała. W przypadkach niektórych może występować również paraliż po stronie przeciwnej miejsca, w którym doszło właśnie do udaru mózgu.
#3 Zmęczenie bez przyczyny czy też zawroty głowy – wykazano w badaniu, że zawroty głowy to częsty czynnik u pacjentów właśnie po udarze. Stan zamieszania może być naprawdę wynikiem dotkniętej ze stron mózgu.
#4 Sztywność w bólu barku czy też szyi – pęknięte krwionośne naczynie w mózgu powodować może sztywność ramienia lub karku. Gdy nie możemy dotknąć brodą na piersiowej klatce, to bez dwóch zdań należy się udać do lekarza.
Zgodnie z raportem NCBI są to osoby, które mają częściej udar!
– płeć i wiek – mężczyźni starsi chorują znacznie częściej na udar, a niżeli kobiety czy też osoby młode.
– osoby z wysokim ciśnieniem krwi – kiedy uważa się ciśnienie krwi za wysokie? Gdy wynosi 140/90 mmHg lub też więcej.
– palenie – palenie wpływać może na ilość tlenu, który dociera do mózgu, a także powodować może duże uszkodzenie krwionośnych naczyń – powoduje jednocześnie wysokie BP.
– choroba serca – może ona powodować skrzepy krwi. Czasem nawet powoduje przerwanie przepływu krwi, a to doprowadza do udaru.
– cukrzyca – spowodowana jest niedoborem insuliny. To ten hormon reguluje poziom cukru w naszym organizmie. Kiedy nie ma insuliny, to cukier nie będzie mógł dotrzeć do części ciała, w których energia jest potrzebna. Przykładem jest mózg.
Inne z czynników ryzyka:
- otyłość,
- nadużywanie alkoholu i narkotyków,
- lęk/depresja,
- niezdrowa dieta/niezdrowe jedzenie,
- każdy z innych problemów neurologicznych,
- brak fizycznej aktywności.
A co zrobić w razie wypadku gdy jesteśmy sami?
- należy zadzwonić pod numer 911 czy też lokalny alarmowy numer,
- nie jedz nic, ani nie pij niczego,
- nie jedź samodzielnie do szpitala,
- nie martw się – szanse na przeżycie wynoszą od sześćdziesięciu do siedemdziesięciu procent (jeśli mamy mniej niż sześćdziesiąt lat)
Jeśli wspieramy pacjenta:
- należy go trzymać na boku z głową podniesioną,
- czasami może wymiotować, należy być przygotowanym na wsparcie głowy,
- mówić spokojnie i upewnić się, że nie jest zaniepokojony,
- należy obserwować pacjenta i powiadomić pogotowie.
Comments