Gdy długi ich przerosły, rodzice poszli w nałogi. Miałam 15 lat, gdy zabrałam siostrę i uciekłyśmy do domu dziecka

Dorastając, zawsze czułam, że nasze życie różni się od innych. Rodzice nigdy nie rozmawiali ze sobą spokojnie, zawsze byli zamknięci w swoim świecie kłótni i tajemnic. Nie rozumiałam, co ich tak gnębiło, dopóki nie zobaczyłam tego na własne oczy…

Miałam tylko piętnaście lat, kiedy podjęłam decyzję, której nigdy bym nie żałowała. Pojedynczy plecak i ręka młodszej siostry trzymająca moją — tyle mi wystarczyło. Czułam, że nie ma już odwrotu, bo nie chciałam, aby dzieciństwo skończyło się w cieniu nałogów i długów…

Gorzki początek

Każdy dzień w moim domu był taki sam: nerwowe szepty, głuche trzaski i wznoszące się głosy. Kiedyś myślałam, że wszyscy rodzice tak się kłócą, a sąsiedzi po prostu są bardziej dyskretni. Z biegiem lat jednak zrozumiałam, że to, co dzieje się w naszym domu, nie jest ani normalne, ani bezpieczne. Moje życie zdominowały długi rodziców, które rosły jak zaspy śniegu w zimie. Po każdej rozmowie telefonicznej rodzice wydawali się jeszcze bardziej przygnębieni, zamykając się coraz głębiej w swoich własnych problemach.

Pewnego dnia, kiedy wróciłam ze szkoły, zobaczyłam ojca siedzącego przy stole, patrzącego przed siebie pustym wzrokiem. Matka stała przy zlewie, drżącymi rękoma mocząc szklankę, z której wystawały resztki niedopitego alkoholu. Spojrzałam na nią z przerażeniem — nigdy wcześniej nie widziałam, żeby piła. „Długi sięgają zenitu,” usłyszałam słowa ojca skierowane do matki. „Nie mamy wyjścia. Nikt nam już nie pożyczy”.

Pierwsze oznaki nałogów

W miarę jak problemy finansowe rosły, moi rodzice popadali coraz głębiej w nałogi. Matka zaczęła sięgać po alkohol każdego wieczoru, by uśmierzyć własny ból i strach przed kolejnym dniem. Ojciec, który dotąd rzadko wychodził z domu, nagle zaczął znikać na całe wieczory, a potem noce. W końcu zrozumiałam, że znalazł swoje pocieszenie w hazardzie.

Kiedy zastałam ich pogrążonych w kłótni o kolejne przegrane pieniądze, wiedziałam, że jesteśmy na dnie. „Nie mamy na rachunki, a ty znowu przegrałeś wszystko?” – krzyczała matka, a ja przytuliłam się mocno do młodszej siostry. Była jeszcze mała, ale wystarczająco mądra, by rozumieć, że coś w naszym domu było nie tak.

Wewnętrzny bunt

Miałam zaledwie piętnaście lat, ale serce pełne było buntu i determinacji. Czułam, że nie mogę pozwolić na to, by takie życie stało się przyszłością mojej siostry. Widziałam, jak płakała każdej nocy, kiedy mama miała „gorszy dzień” lub gdy ojciec nie wracał na czas. Wtedy poczułam, że muszę coś zrobić, choćby to oznaczało całkowite oderwanie się od rodziny, którą znałam.

Nadszedł dzień, kiedy spakowałam plecak – jeden dla mnie i drugi dla mojej siostry. Pamiętam ten moment, jakby to było wczoraj. Mama spała w salonie, a ojciec przyszedł dopiero nad ranem, wyglądając na wyczerpanego i przegranego. Wtedy ujęłam rękę mojej siostry i wyszeptałam: „Idziemy. Będziemy bezpieczne. Zaufaj mi”.

Nowy początek

Przekroczenie progu domu było najtrudniejsze. Było zimno, ciemno i cicho – aż za cicho. Szłyśmy w milczeniu przez kilka ulic, aż dotarłyśmy do placówki opiekuńczej, o której słyszałam od znajomych. Po krótkiej rozmowie z pracownikami domu dziecka, pozwolono nam zostać, ale z zastrzeżeniem, że decyzja ostateczna zależeć będzie od sądu. Trzymałam mocno siostrę za rękę i wiedziałam, że muszę być teraz nie tylko jej siostrą, ale i opiekunem.

Rozwiązanie i niespodziewane zakończenie

W sądzie rodzice usiłowali odzyskać naszą opiekę, twierdząc, że to była tylko „trudna faza”. Przez długie tygodnie słuchałam ich obietnic i błagania, abyśmy wróciły. W końcu jednak prawda wyszła na jaw – rodzice nie byli w stanie utrzymać siebie samych, nie mówiąc o nas. W końcu sędzia zdecydował, że zostaniemy pod opieką domu dziecka.

Przez lata utrzymywaliśmy kontakt listowny. Dowiedziałam się, że ojciec podjął terapię, a mama znalazła pracę. Długi zniszczyły naszą rodzinę, ale ostatecznie ich walka z nałogami sprawiła, że odzyskali swoje życie. A ja? Nigdy nie żałowałam tej decyzji, bo choć to była najtrudniejsza droga, była też najbezpieczniejsza dla mnie i mojej siostry.

Jak myślicie, co byście zrobili na moim miejscu? Dajcie znać w komentarzach na Facebooku!

Comments

Loading...