Zakrztusić się Chorobą: Choroby Przenoszone Drogą Kropelkową
Wstęp: Na drodze kropelkowej prosto do organizmu
Co to jest za dźwięk? Ach, tak… to kaszel w tłumie. Co on nam przyniesie? Być może tylko chwilowy dyskomfort. Ale może to być także początek niechcianej podróży przez wirusy i bakterie prosto do naszego organizmu. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak działa ta niewidzialna autostrada dla mikrobów zwaną drogą kropelkową? Zapnijcie pasy, bo zaraz zanurkujemy w ten fascynujący, choć nieco niepokojący świat.
Droga kropelkowa – czy to brzmi jak tytuł filmu grozy?
Przenoszenie chorób drogą kropelkową wydaje się bardziej pasować do scenariusza filmu grozy niż do naszej codziennej rzeczywistości. Co to jest, cholera? Jakieś science-fiction?! Otóż nie, to coś, co może zdarzyć się każdego dnia, w autobusie, w sklepie czy na imprezie ze znajomymi.
Co to jest ta nieszczęsna droga kropelkowa?
Droga kropelkowa, to nic innego, jak przenoszenie mikroorganizmów z osoby chorej na zdrową poprzez kichanie, kaszel, czy rozmowę. Bakterie i wirusy opuszczają organizm osoby chorej wraz z mikroskopijnymi kroplami śliny czy wydzieliny z nosa, które następnie wdychane są przez osoby zdrowe. Proste jak budowa cepa, ale zarazem skomplikowane jak diabelski młyn.
Hit-lista chorób przenoszonych drogą kropelkową
Podobnie jak w każdej innej dziedzinie, tak i tutaj mamy pewną czołówkę. Oto kilka chorób, które najczęściej przemieszczają się drogą kropelkową:
- Grypa
- COVID-19
- Odra
- Różyczka
- Zapalenie płuc
Choroby przenoszone drogą kropelkową a COVID-19
COVID-19, choroba, która jak tsunami zalała cały świat, to idealny przykład choroby przenoszonej drogą kropelkową. Jak to mówią – nie ma dymu bez ognia, nie byłoby pandemii bez drogi kropelkowej. Jej mechanizm przenoszenia przypomina trochę zły żart losu, który pokazał nam, jak nieświadomi jesteśmy niektórych zagrożeń.
Jak uniknąć chorób przenoszonych drogą kropelkową?
Na szczęście, mamy do dyspozycji kilka sprawdzonych metod, które pomogą nam uniknąć chorób przenoszonych drogą kropelkową. To takie proste jak zrobienie herbaty, ale zawsze warto o nich przypomnieć:
- Noszenie maseczek
- Regularne mycie rąk
- Unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi
- Zaszczepienie się przeciwko chorobom przenoszonym drogą kropelkową, na które dostępne są szczepionki (grypa, COVID-19, odra, różyczka)
Podsumowanie: Czy jesteśmy skazani na choroby przenoszone drogą kropelkową?
O nie! Na pewno nie! Choć istnieje wiele chorób przenoszonych drogą kropelkową, to jednak mając świadomość o ich istnieniu i o sposobach ich przenoszenia, mamy wiele narzędzi, by się przed nimi bronić. Nie jest to łatwe, wymaga pewnej dyscypliny i zaangażowania, ale zdrowie jest bezcenne, więc warto! Czyż nie?
Comments