Po pierwsze, kup grzybnię i glebę. Następnie przygotuj to pierwsze. Łupiny słonecznika lub gryki, kolby kukurydzy lub słoma jęczmienna są dobrymi podłożami dla boczniaków. Miej w zapasie około 10 kg rozdrobnionego podłoża. Nie kupuj trocin ani wiórów – nie pozwolą ci one na wyhodowanie grzybów.
Podłoże powinno być gotowane przez co najmniej godzinę na gorącej parze. Następnie schłódź je pod prasą, aż osiągnie temperaturę pokojową (25°C).
Grzybnię można łatwo znaleźć w wielu miejscach, np. w przemysłowych pieczarkarniach. Kilogram grzybni jest wystarczający, jeśli dopiero zaczynasz uprawę grzybów. Pozwoli to na wyprodukowanie około 5 kg boczniaków ostrygowatych.
Przed położeniem grzybni dokładnie zdezynfekuj wszystkie powierzchnie, z którymi będzie miała kontakt. Wymieszaj podłoże i grzybnię w proporcji 5 cm do 10,5 cm. Umieścić mieszaninę w worku o wadze 10-15 kg lub 2-5 kg. Oczyścić nóż, a następnie wykonać nim 1 cm nacięcia. Rozciąć worki.
Worki można zawiązać i powiesić pionowo za pomocą nacięć, aby tlen mógł wydostawać się z worka. Wieszanie worków na haku przymocowanym do sufitu jest dobrym pomysłem.
Temperatura w pomieszczeniu, w którym mają być przechowywane worki nie może przekraczać 22 stopni.
Okres inkubacji powinien zakończyć się po 10-15 dniach. Po tym czasie worki będą pełne przerośniętej grzybni. Przed pojawieniem się boczniaków należy spryskać worki wodą.
Należy zadbać o to, aby pomieszczenie nie było wietrzone. Nie należy zmieniać stężenia dwutlenku węgla ani poziomu wilgotności.
Po pojawieniu się pierwszych grzybów należy przestrzegać czterech warunków. Należy podlewać worki dwa razy dziennie, wietrzyć pomieszczenie co najmniej dwa razy dziennie i zapewnić, że hodowla będzie wystawiona na działanie promieni słonecznych przez około 8 godzin każdego dnia.
Druga tura grzybów powinna pojawić się po dwóch tygodniach. W sumie będą cztery boczniaki, ale 3/4 z nich zbierzesz w pierwszych dwóch. Po czwartej fali wymień worki na nowe. Zawartość może być użyta jako nawóz.
Comments