Jak jeść i nie tyć: Dowiedz się, kiedy Twój organizm trawi najlepiej, a kiedy jedzenie już zamienia się w tłuszcz.

Próbujesz schudnąć, ale bezskutecznie?

Nie możesz zrozumieć, gdzie popełniasz błąd? Być może pomoże Ci ten artykuł, w którym dowiesz się, jak jeść i nie tyć!

Rytmy biologiczne

Każdy narząd i układ narządów w organizmie ma swoje okresy, w których ich aktywność wzrasta lub maleje. Jeśli więc zaplanujesz posiłki w oparciu o cykliczne zmiany w organizmie, będziesz lepiej trawiony, a Twój metabolizm także przyspieszy. Już po krótkim czasie zauważysz, jak Twoja waga zaczyna spadać.

Kiedy jeść

Na podstawie badań czynności narządów dietetycy opracowali przybliżony plan posiłków.

Od 6:00 do 10:00 najbardziej aktywne są jelita i żołądek. O tej porze najlepiej zjeść śniadanie. Przygotowując jedzenie, pij szklankę wody z sokiem z cytryny. Można też dodać łyżeczkę miodu. Pomoże to pobudzić trzustkę i wątrobę.

Na śniadanie odpowiednie są produkty bogate w błonnik, węglowodany i białka. Najlepsze są jajka, twardy ser, masło, pieczywo pełnoziarniste, owsianka mleczna z miodem i owocami. Pożywienie jest całkowicie trawione i przekształcane w energię. Nie należy sięgać po niskotłuszczowe zamienniki, a zamiast niskotłuszczowego jogurtu śmiało sięgać po gęsty, niesłodzony jogurt.

Twój pierwszy posiłek powinien być królewski!

  • Od 9:00 do 13:00 śledziona i serce ciężko pracują. To dobry czas na stres psychiczny i lekką przekąskę w postaci herbaty z suszonymi owocami lub jogurtu z bananem.
  • Od 13:00 do 15:00 jelita i żołądek ponownie są w pełni zaangażowane w pracę.

Jednocześnie jednak organizm wytwarza najwięcej enzymów przetwarzających cukier i skrobię. Aby wydajność była stabilna, należy podać organizmowi około 150 g chudego mięsa z dodatkiem warzywnym.

Idealny jest kurczak i indyk lub ryba.

  • Od 16:00 do 17:00 aktywowany jest układ wydalniczy: pęcherz i gruczoły potowe. Zwiększa się spalanie tłuszczu. Idealnie jest spędzić tę godzinę bez jedzenia i uprawiać sport. Nie zapomnij uzupełnić ubytków płynów i wypić co najmniej 2 szklanki wody.
  • Od 17:00 do 19:00 to idealny czas na lekką kolację, która zaspokoi głód i zrelaksuje się. Na przykład odpowiednie są grillowane warzywa z rybą lub kurczakiem, serem i świeżym sokiem warzywnym. Należy pamiętać, że wieczorna porcja posiłku powinna być 2 razy mniejsza niż obiad.

  • Po około godzinie 19:00 narządy przewodu żołądkowo-jelitowego zwalniają. W tym czasie enzymy trawienne prawie nie są już produkowane . Aby zapobiec głodowi podczas snu, zafunduj sobie na przykład herbatę ziołową.
  • Od 20:00 do 21:00 organizm zaczyna wytwarzać melatoninę – hormon przygotowujący organizm do snu. Przyczyniaj się do odprężenia organizmu na przykład bezkofeinową herbatą z rumiankiem lub tymiankiem, które uspokajają układ nerwowy i przygotowują organizm do odpoczynku.

Od 22:00 do północy wzrasta stężenie melatoniny i hormonu somatotropowego, odpowiedzialnego za wzrost u dzieci i metabolizm u dorosłych. Faza aktywnej regeneracji i spalania tkanki tłuszczowej. Zakładając, że o tej porze śpisz i nic nie jadłeś od kolacji, możesz spalić nawet 900 kcal w ciągu nocy !

Jedzenie według biorytmów jest proste, a rezultaty widoczne są w krótkim czasie. Poczujesz się znacznie lepiej! Rano będziesz pełen energii, w nowy dzień wkroczysz w dobrym nastroju, a wieczorem nie będziesz miał problemu z relaksem i dobrym snem.

Życzymy powodzenia!

Comments

Loading...