Jedz mniszek lekarski, jeśli chcesz mieć zdrową krew i wątrobę, mawiał mój dziadek: Oto przepis.
Mniszek lekarski to jedna z pierwszych roślin kwitnących wiosną i jedna z ostatnich, które kwitną aż do późnego lata.
Mówi się, że wraz z mniszkiem rozpoczyna się i kończy ciepła pora roku. Do celów leczniczych można wykorzystać wszystkie części mniszka lekarskiego: korzeń, łodygę, liście i kwiaty. Jednym z najbardziej znaczących efektów w medycynie ludowej jest to, że mniszek oczyszcza wątrobę i krew. Mój dziadek zawsze mawiał, że kto chce mieć zdrową wątrobę i krew, powinien jeść mniszek lekarski.
Korzeń mniszka lekarskiego oczyszcza wątrobę i skórę
Dzięki działaniu moczopędnemu i oczyszczającemu mniszek lekarski stosowany jest przy różnych schorzeniach: trądziku, egzemie, zaparciach, endometriozie , kamicy nerkowej, swędzeniu, zespole napięcia przedmiesiączkowego.
Pomaga oczyścić krew z toksyn, a co za tym idzie poprawia funkcjonowanie wszystkich narządów. Ponadto skóra jest nawet oczyszczona. Korzeń mniszka lekarskiego ma powinowactwo do wątroby. Uważany jest za skuteczny tonik stymulujący wątrobę. Zwiększa odpływ żółci i aktywność hepatocytów. Poprawa pracy wątroby korzystnie wpływa na cały organizm. Swędząca skóra zostaje ukojona, skóra wygląda piękniej, znikają zaparcia.
Mniszek lekarski usuwa nadmiar hormonów
Duża część odpadów nagromadzonych w wątrobie składa się z nadmiaru hormonów. A mniszek lekarski pomaga je wyeliminować. Korzeń mniszka lekarskiego przyczynia się zatem do regulacji hormonalnej i może być przydatny dla kobiet cierpiących na endometriozę , zespół napięcia przedmiesiączkowego lub zespół policystycznych jajników.
Tonik do wątroby z mniszkiem lekarskim
Common Wealth Center opublikowało dobroczynną nalewkę na wątrobę. Zawiera korzeń mniszka lekarskiego i inne rośliny wspomagające pracę wątroby.
Przepis został opublikowany w książce „Ziołolecznictwo dla początkujących”.
Potrzebujemy:
- 40 g ostropestu plamistego
- 40 g nagietka
- 40 g zwykłej drabiny
- 28 g korzenia mniszka lekarskiego
- 28 g lukrecji
- 28 g dziurawca zwyczajnego
- alkohol 45-70 stopni
Przygotowanie:
Wymieszaj wszystkie rośliny w misce i umieść je w szklanym pojemniku. Napełnij alkoholem i pozostaw na 8-10 dni. Odcedź i przechowuj nalewkę w ciemnych butelkach. Można przyjmować 1-4 krople 3-4 razy dziennie.
Z tego preparatu ziołowego można również przygotować herbatę.
Możesz też pić zwykłą herbatę z korzenia mniszka lekarskiego, 2-4 filiżanki dziennie (maksymalnie przez 10 dni, potem zrób sobie przerwę).
Liście mniszka lekarskiego wspomagają nerki i regulują gospodarkę wodną organizmu
Zielarze zaliczają mniszki do kategorii roślin „alternatywnych”. Roślina tego typu zmienia procesy metaboliczne i stymuluje pracę narządów wydalniczych (nerki, wątroba, płuca, skóra). Mniszek lekarski należy do roślin, które stopniowo przywracają funkcje organizmu i zwiększają siły witalne.
Mają także działanie moczopędne i wątrobowe. Jeśli korzeń wspiera funkcję detoksykacji wątroby, liście mniszka lekarskiego zwiększają diurezę . Leki moczopędne zwykle usuwają niektóre ważne minerały z moczu. Liście mniszka lekarskiego są bogate w wapń i potas, które mogą zastąpić straty spowodowane wydalaniem.
Musimy pamiętać, że mniszek lekarski jest korzystny w przypadku chorób charakteryzujących się stagnacją : krew zawiera nadmierną ilość płynów. Mniszek pomaga również zmniejszyć obrzęk i zapobiega wysokiemu ciśnieniu krwi. Jedz liście mniszka lekarskiego takimi, jakie są! Można je dodawać do sałatek.
Herbata lecznicza z korzenia mniszka lekarskiego
Zagotuj 10 g suszonego korzenia w 600 ml wody. Doprowadzić do wrzenia, przykryć pokrywką i gotować na małym ogniu przez około 5 minut.
Comments