Kolejne dowody potwierdzają, że sok z buraków powinien na stałe zagościć w naszej diecie.
Napój ma korzystny wpływ na zdrowie, a ostatnio odkryto, że jego regularne spożywanie korzystnie wpływa na jelita.
Dobroczynne działanie soku z buraków
Zespół naukowców z Uniwersytetu w Leeds w Wielkiej Brytanii sprawdził, jak sok z buraków wpływa na zdrowie jelit. Nie spodziewali się takich efektów, a rezultaty są niezwykle zachęcające.
W badaniu wzięło udział 18 osób w wieku od 20 do 50 lat. Żadna z osób nie piła wcześniej buraków ani soku z buraków. Ponadto zespół badawczy nie ingerował w dotychczasową dietę , a jedynie włączył napój do swojej codziennej diety. Osoby biorące udział w eksperymencie wypiły szklankę koncentratu rozcieńczonego w wodzie.
Wyniki opublikowano w czasopiśmie „Food Chemistry”. Nie ma wątpliwości, że napój poprawił mikroflorę jelitową uczestników badania. Porównanie wyników wykazało, że sok z buraków zwiększał liczbę bakterii rozkładających mucynę Akkermansia muciniphila i zmniejszał liczbę bakterii B. fragilis.
Wpływ mikroflory jelitowej na zdrowie
Zmiany zaobserwowano już po trzech dniach. Bakterie Bacteroides fragilis przyczyniają się do stanów zapalnych w układzie pokarmowym i mogą prowadzić do infekcji tkanek miękkich i skóry. Regularne picie soku z buraków wspomaga zdrowie mikrobiomu jelitowego, a tym samym poprawia pracę przewodu pokarmowego.
Dlatego warto pić dla poprawy ogólnego stanu zdrowia. Dobry stan mikroflory pozwala na utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób, m.in. nadciśnienia, chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2 i chorób autoimmunologicznych.
Dysbioza jelitowa z kolei wiąże się z obniżoną odpornością, problemami z układem trawiennym i może prowadzić do przyrostu masy ciała. Często prowadzi też do chronicznego zmęczenia.
Przyjrzyjmy się bliżej, w czym burak może nam pomóc:
1. Poprawia krążenie krwi
Burak zawiera dużo azotu, który w organizmie przekształca się w substancje wspomagające tworzenie i przepływ krwi. Zapewnia to lepszy przepływ krwi do tkanek i jest szczególnie korzystny dla mózgu.
2. Odtruwa wątrobę
Buraki są bogate w betainę, która wspiera zdrowe funkcjonowanie wątroby.
3. Leczy problemy menstruacyjne
To zdrowe warzywo zawiera dużo żelaza, które pozytywnie wpływa na produkcję czerwonych krwinek i uzupełnia ich utratę podczas menstruacji. Skutecznie łagodzi powikłania wywołane miesiączką. Dodatkowo jest bardzo korzystny także dla kobiet po menopauzie, gdyż stabilizuje gospodarkę hormonalną organizmu.
4. Profilaktyka i leczenie nowotworów
Wiele badań wykazało, że sok z buraków ma silne działanie przeciwnowotworowe, chroni komórki przed mutacjami i wspomaga regenerację nowych tkanek. Jest także podstawą słynnego leku przeciwnowotworowego Breussa.
5. Obniża ciśnienie krwi
Wysoka zawartość związków azotowych obniża ciśnienie krwi. Spożywanie 2 szklanek (2 x 2 dcl) soku z buraków dziennie może znacznie obniżyć ciśnienie krwi.
6. Tłumi stany zapalne
Burak zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki i tłumią stany zapalne.
7. Leczy zaparcia
Burak usuwa problemy z przewodem pokarmowym i poprawia przemianę materii. Lepsze trawienie pomaga zapobiegać i eliminować zaparcia.
8. Leczy anemię
Jak już wspomniano, buraki są bogate w żelazo i inne substancje, które wspomagają tworzenie nowych czerwonych krwinek. Pomaga nie tylko w leczeniu anemii spowodowanej utratą krwi podczas menstruacji, ale także anemii z innych przyczyn.
9. Wzmacnia mięśnie
Jedzenie buraków zwiększa siłę mięśni. Jej regularne przyjmowanie pomoże Ci osiągnąć lepsze wyniki sportowe. Jest to więc doping czysto legalny.
10. Poprawia skórę
Burak ma niesamowite działanie przeciwstarzeniowe dzięki wysokiej zawartości kwasu foliowego, który zwalcza zmarszczki i inne problemy skórne. Jeśli będziesz go często jeść, Twoja skóra będzie zdrowa i promienna.
11. Poprawia nastrój i psychikę
Sok z buraków zawiera betainę i tryptofan – dwie substancje, które skutecznie uspokajają umysł i łagodzą stres.
12. Zapobiega deformacjom przy urodzeniu
Kwas foliowy i kwas foliowy zawarte w burakach są niezwykle ważne w zapobieganiu wadom wrodzonym rozwijającego się płodu. Dlatego zaleca się spożywanie go z umiarem nawet w czasie ciąży.
Comments