6 tanich składników kuchennych korzystnych dla pomidorów: Dzięki tym metodom nawożenia i opryskiwania masz gwarancję obfitych zbiorów bez chemii.

Niektóre składniki kuchenne, które są powszechnie używane w gotowaniu, można również wykorzystać w ogrodzie.

Dzięki nim pomidory otrzymują odpowiednie pożywienie, a ponadto wiele z nich pełni również funkcję ochronną przed różnymi chorobami grzybiczymi czy szkodnikami. Dzięki naszemu artykułowi dowiesz się więcej o tym, jakie surowce są korzystne w nawożeniu i opryskiwaniu pomidorów.

1. Drożdże

Od wielu ogrodników słyszałaś już pochwały dla roztworu drożdżowego, który jest przygotowywany z drożdży i jest niezwykle korzystny dla wielu upraw.

Przy nawożeniu pomidorów przygotuj 100 g świeżych drożdży, rozgnieć je i dodaj do 10 litrów ciepłej wody (możesz też dodać 1 łyżkę cukru). Dokładnie wymieszaj i wlej do każdego korzenia krzaka pomidora.

2. Popiół drzewny

Równie skuteczne okazało się nawożenie popiołem drzewnym bogatym w potas i wapń, który oprócz funkcji odżywczej spełnia również funkcję ochronną. Do przygotowania roztworu użyj 250 – 300 g popiołu i wymieszaj go w 10 litrach ciepłej wody. Przefiltruj i nałóż na korzenie.

3. Proszek do pieczenia

Ten proszek, który jest niezbędny do robienia ciast, pomaga pomidorom szybciej dojrzewać. Aby przygotować skuteczny roztwór, wymieszaj 3 łyżeczki proszku do pieczenia w 10 litrach wody. Stosować w okresie kwitnienia, co zwiększy zawartość cukru w ​​owocach, a oprócz szybszego dojrzewania, będą miały lepszy i szczególnie słodszy smak. Jako bonus chroni pomidory przed infekcjami.

4. Roztwór octu

Według niektórych ogrodników, można chronić pomidory przed infekcjami również dzięki roztworowi octu i wody. Ale bądź ostrożny, przestrzegaj zalecanej dawki.

Dokładnie wymieszaj 100 ml 9% octu z 10 litrami wody. Wlej roztwór do nebulizatora i spryskaj liście wczesnym rankiem lub wieczorem.

5. Sól

Niektórzy ogrodnicy używają soli fizjologicznej do ochrony pomidorów. Możesz przygotować go z 250 g soli, którą mieszasz z 10 litrami wody. Jednak, podobnie jak w przypadku octu, niezwykle ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji, w przeciwnym razie możesz zaszkodzić roślinom.

6. Czosnek

Napar z czosnku jest również korzystny w profilaktyce i leczeniu infekcji pomidorów. Do przygotowania roztworu użyj 200 g czosnku, który sprasuj i wymieszaj z 10 litrami wody.  Działa jako naturalny środek grzybobójczy i owadobójczy, który chroni pomidory przed różnymi infekcjami, w tym szkodnikami.

Życzymy powodzenia!

Comments

Loading...