Każdy powinien to zapisać: Instruktaż pierwszej pomocy – Tego powinni uczyć w każdej szkole.

Poszkodowanego należy ułożyć na plecach w tzw. pozycji Trendelenburga, gdzie nogi są uniesione pod kątem 45°, a głowa i ramiona znajdują się poniżej miednicy. Jeśli nie można położyć ofiary na kanapie, wystarczy podnieść stopy nad poziom gruntu. Ubrania ograniczające należy natychmiast zdjąć: kołnierz, pasek, krawat…

Jeśli wypadek miał miejsce w pomieszczeniu, otwórz okna i wpuść świeże powietrze. Możesz położyć mokry i zimny ręcznik na czole ofiary lub zwilżyć twarz zimną wodą, poklepać policzki lub masować małżowiny uszne. Jeśli przypadkowo wystąpią wymioty, odwróć głowę ofiary na bok.

Zapobiegnie to przedostawaniu się wymiotów do dróg oddechowych. Amoniak to skuteczny i dobrze znany sposób na przezwyciężenie omdlenia. Wdychanie oparów amoniaku zwykle pomaga przywrócić poszkodowanemu świadomość.

W żadnym wypadku nie należy podnosić ofiary! Najpierw wezwij pierwszą pomoc, ponieważ omdlenie może być objawem poważnej choroby, a ofiara w każdym przypadku wymaga profesjonalnego badania.

ZAWAŁ SERCA

Zawał mięśnia sercowego jest jedną z postaci choroby wieńcowej serca, do której dochodzi w wyniku martwicy części mięśnia sercowego w wyniku zaburzenia dopływu krwi do mięśnia sercowego. Zawał serca występuje, gdy tętnica wieńcowa serca jest zablokowana przez skrzep krwi.

Przyczyny zawału serca są różne: miażdżyca, nadciśnienie, skurcz tętnic wieńcowych, cukrzyca, nadwaga, alkoholizm. Jeśli dojdzie do zawału serca, dobra pierwsza pomoc w pierwszych minutach może uratować ofiarę!

OBJAWY

Comments

Loading...