Każdy powinien to zapisać: Instruktaż pierwszej pomocy – Tego powinni uczyć w każdej szkole.

Napad padaczkowy może wyglądać bardzo przerażająco, ale tak naprawdę nie wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Niemniej jednak każdy powinien wiedzieć o objawach padaczki i prostych zasadach leczenia osoby dotkniętej chorobą!

OBJAWY

Najczęściej atak zaczyna się od „aury”. Aura przedpadaczkowa  może być węchowa, wzrokowa lub słuchowa, w której osoba cierpiąca czuje nietypowe zapachy, słyszy dźwięki lub widzi złożone obrazy. Czasami pacjent z padaczką może poinformować innych o zbliżającym się ataku, aby się chronić.

Osobie bezinteresownej często wydaje się, że atak rozpoczął się bez przyczyny – poszkodowany nagle traci przytomność, czasami atak poprzedzony jest krzykiem. Pacjent ma trudności z oddychaniem i może mieć niebieskawe usta. Występują drgawki.

Mięśnie kurczą się i rozluźniają losowo. Czasami osoba dotknięta chorobą może ugryźć język lub wewnętrzny policzek. Poszkodowany w żaden sposób nie reaguje na bodźce świetlne. Możliwe jest również spontaniczne opróżnianie, wymioty, ślinotok. Z ust może wypłynąć piana.

PIERWSZA POMOC

Przede wszystkim musisz się uspokoić. Jeśli pacjent poinformował Cię o możliwym ataku, upewnij się, że podczas upadku nic mu się nie stanie (ostre kąty, twarde przedmioty itp.). Jeśli w momencie ataku nie ma niebezpieczeństwa dla ofiary, nie dotykaj go. Pozostań jednak z nim przez cały atak.

Nie próbuj uspokoić ofiary ani w żaden inny sposób powstrzymać skurczów. W niczym mu to nie pomoże, może jedynie spowodować niechciane obrażenia. Pamiętaj, aby sprawdzić czas rozpoczęcia zajęcia. Jeśli napad trwa dłużej niż 5 minut, natychmiast wezwij karetkę. Długotrwały napad może spowodować trwałe uszkodzenie mózgu.

Ważne!  Nie wkładaj żadnych ciał obcych do ust ofiary. Wiele osób uważa, że ​​podczas napadu padaczkowego język może upaść. Niestety jest to błędne przekonanie. Podczas ataku wszystkie mięśnie, w tym język, są w stanie nadciśnienia.

W żadnym wypadku nie należy próbować otwierać szczęk ofiary i wkładać między nie twardego przedmiotu. Istnieje ryzyko, że podczas ataku pacjent ugryzie Cię, uszkodzi zęby lub udusi się fragmentami przedmiotu.

Po zakończeniu ataku umieść ofiarę w wygodnej pozycji. Upewnij się, że Twój oddech powrócił do normy: sprawdź, czy drogi oddechowe są czyste (mogą być zablokowane przez resztki jedzenia lub protezy). Jeśli pacjent zostanie ranny podczas ataku, opatrz wszystkie rany.

Nie możesz zostawiać go samego, dopóki osoba całkowicie nie wróci do normy. Jeśli po ataku wystąpi drugi napad lub pacjent miał napad po raz pierwszy, osoba dotknięta chorobą musi być hospitalizowana.

Tylko terminowa i umiejętna pierwsza pomoc oraz natychmiast wykwalifikowana opieka medyczna pomogą uratować życie. A jeśli koleżanka, koleżanka czy przypadkowa osoba dotyka podobna sytuacja, każdy z nas powinien wiedzieć, co robić.

Udzielanie pierwszej pomocy w nagłych wypadkach  to umiejętność, którą powinna posiadać każda osoba. Nie zapomnij również podzielić się artykułem ze znajomymi. Nikt nie jest ubezpieczony od nieszczęścia!

Czytaj dalej

Comments

Loading...