Co zrobić, aby kotlety były soczyste? To wskazówki sprawią, że będą o wiele pyszniejsze.
Wydawałoby się, że to nic trudno przygotować kotlety. Jednak z jakiegoś powodu niekiedy się rozpadają, innym razem wręcz przeciwnie, okazują się zbyt twarde itp… Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci w przygotowaniu po prostu wyśmienitych kotletów!
Następnym razem, gdy będziesz przygotowywać kotlety, zaryzykuj i dodaj trochę mielonej gorczycy do mielonego mięsa. To sprawi, że będą zdecydowanie delikatniejsze i soczyste.
JAK ZROBIĆ PYSZNE KOTLETY
Co zrobić, aby kotlety były soczyste?
Częstym błędem popełnianym w trakcie przygotowania kotletów jest zbyt duży dodatek bułki czy chleba do masy. Jeśli chcesz otrzymać pyszne kotlety, nie kupuj gotowego mięsa mielonego wątpliwego pochodzenia. Kup je w całości ( np. karkówka, łopatka) i zmiel je samodzielnie.Przed zmieleniem w maszynce do mięsa nie zapomnij go dokładnie wyczyścić – usuń chrząstki, kości i żyły.
Oprócz wołowiny szefowie kuchni zalecają dodanie również tłustej wieprzowiny – to ona nada kotletom soczystości i delikatności.Proporcje są bardzo ważne: na 1 kg wołowiny – 1/2 kg wieprzowiny lub na 1 kg wołowiny – 250 g smalcu. Kotlety można również zrobić z jagnięciny, cielęciny, kurczaka, indyka, dziczyzny.
Czy muszę dodać jajko?
Oczywiście, że tak. Najważniejsze, aby nie przesadzać z jajkami i nie używać więcej niż 2-3 sztuki na 1 kg mięsa. 200 g cebuli na tę samą ilość mięsa będzie idealna, najlepiej wstępnie podsmażyć i schłodzić cebulę, ponieważ surowa cebula może nadać kotletom zbyt ostry smak. Jeśli zaś lubisz świeżą cebulę, możesz ją zmielić jednocześnie z mięsem mielonym w maszynce.
Chleb to najważniejszy składnik
Bez chleba nie otrzymasz soczystych kotletów. To namoczony chleb sprawia, że kotlety są bardziej miękkie i delikatne.Oczywiście ważne jest, aby zachować odpowiednią proporcję, czyli na 1 kg mięsa dodaj 250 g białego chleba i 300-400 g mleka lub wody (jeśli robisz kotlety z kurczaka, będziesz potrzebować mniej chleba i jajek).Użyj wczorajszego lub lekko wysuszonego bochenka.
Usuń z niego skórkę, pokrój na kawałki i namocz w zimnym mleku lub wodzie. Jak tylko miękisz spuchnie, ugnieć go dokładnie dłońmi i wymieszaj z resztą mielonego mięsa. Część chleba możesz zastąpić startymi ziemniakami, dynią lub innymi warzywami.
Powstałe mięso mielone dobrze jest również doprawić ulubionymi przyprawami (papryka, czarny pieprz , kolendra, chili) oraz posiekanymi ziołami (koperek, pietruszka, kolendra, mięta). Nie zapomnij również posolić przyszłego dania.
Prawidłowe panierowanie
Zaleca się przykryć miskę z przygotowanym mięsem mielonym folią i wstawić do lodówki na pół godziny. Następnie ponownie dokładnie ugniataj masę. Na sam koniec niektórzy kucharze radzą dodać garść kruszonego lodu dla uzyskania soczystości. Następnie zwilż ręce zimną wodą i zacznij formować kotlety.Jeśli chcesz, możesz je panierować – mięso mielone pozostanie bardziej soczyste pod złocistą skórką.
Większość kulinarnych ekspertów nie ufa sklepowej, gotowej bułce tartej i zaleca jej zrobienie samodzielnie – w tym celu wystarczy zmielić suchą bułkę w blenderze. Jako panierki możesz również użyć ziaren sezamu lub mąki.3 jajka lekko ubij z solą i 1-2 łyżkami mleka lub wody. Kotlety obtocz najpierw w mące, następnie w jajkach i na końcu w bułce tartej.
Smażenie
W smażeniu kotletów nie ma nic trudnego, najważniejsze jest ułożyć je na gorącej patelni z gorącym masłem.
Ponadto zachowaj odległość między kotletami: jeśli umieścisz wiele kotletów na jednej patelni, szybko puszczą sok i zaczną się dusić, a nie smażyć.Gdy tylko pojawi się złota skórka, możesz zmniejszyć ogień i kontynuować smażenie pod pokrywką.
Comments