Podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu jest utrzymywanie równowagi fizycznej i emocjonalnej.
Przyczyną postawania wrzodów żołądka może być wiele czynników, na przykład niezdrowe nawyki żywieniowe. Są także często wywoływane przez czynniki zewnętrzne, takie jak stres. Jakie są objawy wrzodów żołądka? Jaką dietę stosować przy tej dolegliwości?
Wrzody żołądka – jak rozpoznać objawy?
Pierwsze symptomy pojawienia się wrzodów bywają trudne do rozpoznania. Życie w ciągłym biegu, natłok obowiązków i zmartwień sprawiają, że często nie zwracamy uwagi na sygnały, jakie wysyłają nam nasze ciała, a nawet jeśli je zauważymy, przez brak czasu bagatelizujemy je.
Podstawowym sygnałem alarmowym w przypadku wrzodów powinien być dla nas ból żołądka, szczególnie jest występuje on w rejonie między mostkiem a pępkiem. Należy zastanowić się wtedy, w jakich sytuacjach dokuczają nam takie bóle – czy dzieje się to kiedy żołądek jest pusty (czyli pomiędzy spożywaniem posiłków)? Doraźną ulgę może przynieść wprawdzie zastosowanie różnych metod na zobojętnienie kwasów żołądkowego, nie usunie to jednak źródła problemu.
Oprócz palącego bólu żołądka, o powstaniu wrzodów mogą świadczyć także:
- utrata apetytu
- wzdęcia i odbijanie się
- uczucie sytości po wypiciu płynów
- nagła utrata wagi
- uczucie ciągłej senności i zmęczenia
- mdłości i wymioty tuż po przebudzeniu
Zazwyczaj wymienione powyżej dolegliwości przytrafiają się zapewne od czasu do czasu każdemu z nas. Jednak sytuacje, gdy występują one przewlekle zdecydowanie powinny nas zaniepokoić.
Dopiero w zaawansowanym stadium choroby wrzodowej ujawniają się jego typowe symptomy. Jeżeli zaobserwujemy u siebie ciemne lub krwawe stolce, a mdłości i wymioty powtarzają się każdego dnia, należy jak najszybciej udać się do lekarza.
Zalecana dieta przy chorobie wrzodowej
Po zdiagnozowaniu wrzodów, najlepiej ułożyć indywidualny plan odżywiania razem z dietetykiem. Wiele produktów spożywczych może przyczynić się do pogłębienia dolegliwości towarzyszących, jak i przyczynić się do powiększenia samych wrzodów. Podstawowe reguły, których powinniśmy przestrzegać w diecie, jeżeli cierpimy na owrzodzenie żołądka to:
- unikanie dużych ilości soli
- unikanie cukrów, a szczególnie słodyczy i deserów
- zastąpienie białej mąki mąką pełnoziarnistą
- ograniczenie spożywania kawy i alkoholu
- wykluczenie nabiału
- niespożywanie potraw z nerek i serc
- unikanie ostrych przypraw
Do jadłospisu należy z kolei włączyć warzywa zielone o działaniu odkwaszającym, takie jak: szpinak, karczochy, cykoria, kalafior czy sałata. Objawy wrzodów pomogą również uśmierzyć grzyby oraz dynia.
Sól oraz inne ostre przyprawy z powodzeniem można zastąpić oregano. To niezwykle aromatyczne zioło nie tylko doda wyjątkowego smaku potrawom, ale ze względu na swoje prozdrowotne właściwości pozytywnie wpłynie na stan naszego organizmu.
Ulgę żołądkowi przyniesie picie naparów ziołowych. Szczególnie polecane są te z mięty, tymianku, melisy, lukrecji i goryczki. Warto dodawać do nich także niewielką ilość soku z cytryny. Kwas cytrynowy w niedużym stężeniu zadziała zbawiennie na nasze zdrowie. Picie takich naparów dwa razy dziennie po posiłku wspomoże procesy trawienne i pomoże w przywróceniu równowagi w naszym ciele.
Comments